Raulandsakademiet - Norsk senter for folkekultur

Raulandsakademiet ligg i fjellbygda Rauland i Vest-Telemark. Rauland er kjend for å halde fast på tradisjonane innan folkekultur. Raulandsakademiet A/S blei stifta i 1987. Tidlegare heitte staden Rauland Folkehøgskule og Akademi. Siktemålet til Raulandsakademiet er å drive eit undervisnings- og aktivitetssenter tufta på det beste i folkekulturen. I samarbeid med Rauland husflidslag og Studieforbundet -kultur og tradisjon blir det arrangert ulike kurs i husflid, handverk, kveding og ulike mattradisjonar. I tillegg er det mogleg for grupper og einskildpersonar å bu på staden. Skular, lag og organisasjonar, verksemder og privatpersonar som ynskjer overnatting og tilbod om servering kan bu på Raulandsakademiet. Her kan du arrangere skikurs, øvingshelg, møte eller seminar. Både sommar og vinter byr fjellet på fine naturopplevingar. Ein kan stå slalåm eller snobrett i eit av skianlegga, nytte tilbodet til Rauland Ridesenter eller vitje ei av kunstsamlingane i området.


Snekkarkurs for ferskingar

V tilbyr snekkarkurs for ferskingar. Deltagarna på kursen får göra ett eller flera föremål. Vilka föremål det blir är utifrån deltagarnas önskemål och tidigare erfarenhet. Det kan vara en pall, ett lite skåp, en hylla, ett skrin, lådor. ett tråg, egen verktygslåda.

Sted Dato Varighet Pris
Vinje Vinje 30.06.2025 (+1) 7 dager30.06.2025 (+1) 8500 kr  

Spikking av fuglar og andre skapningar

På dette nybyrjarkurset lærer ein grunnleggande spikketeknikkar. Me set fokus på fuglar spikka i lind, men me tar og ein tur ut for å hente ferske treemne til spikking av mindre oppgåver, som skjei og mus

Sted Dato Varighet Pris
Vinje Vinje 17.07.2025 4 dager17.07.2025 5400 kr