FSE lavspenning med førstehjelp



Kursarrangør: STQ AS
Sted: Møre og Romsdal
Møre og Romsdal
Type:Åpent kurs / gruppeundervisning
Undervisningstid: Ta kontakt for avtale
Varighet: 1 dag
Pris: 1490

Vi tilbyr FSE lavspenning med førstehjelp. Kurset er tilpasset kravene i FSE forskriften og inneholder også opplæring i førstehjelp og spesialopplæring i førstehjelp ved ulykker forårsaket av elektrisk strøm.

Innhold.
Sikkerhetsforskriften stiller krav til bedrifter om at det må gis nødvendig opplæring av medarbeidere innen FSE (Forskrift om sikkerhet ved arbeid i og drift av elektriske anlegg).

Kravet gjelder for personell i arbeid med både lav- og høyspenningsanlegg. Opplæringen skal gjentas én gang årlig, men oftere dersom forholdene gjør dette nødvendig. Det skal ikke være mer enn 12 måneder mellom hver opplæring.

Hovedansvarlig for oppfyllelse av kravene i forskriften er eier/driver av elektriske anlegg og eier av virksomhet som utfører aktiviteter som omfattes av forskriften.

Dette kurset kan vi også tilby som kombinert e-læring/klasserom. Teoridelen kan tas som e-læring og praktisk førtehjelp i klasserom. Les mer om vår e-læringsportal under e-læring i menyen. Ta kontakt så setter vi opp en løsning som passer deres behov.

Del 1 – FSE:
– Forskriftens gyldighet
– Definisjoner
– Ansvarsforhold
– Planlegging
– Arbeid på eller nær spenningsatt anlegg
– Arbeid på eller nær frakoblet anlegg
– Strømgjennomgang
– Sikkerhetsfilosofi
– Beskyttelsestiltak
– Krav til verneutstyr og instrukser
– Forskjell i metode og forhåndsregler mellom høyspenning og lavspenning.

Del 2 – Førstehjelp.
– Skadestedsarbeid – varsling
– Sirkulasjonssvikt
– Strømskader
– Bevisstløshet
– Hjerte- lungeredning
– Typiske skader ved høyspenning
– Typiske skader ved lavspenning

Kursbevis/sertifikat:
Et kursbevis vil bli utstedt til hver kandidat som har gjennomført og bestått opplæringen. Vi sender kursbevis på epost til deg og evt kurskoordinator.

Overnatting:
Ved kurs i Fosnavåg har STQ hotellavtale med Thon Hotel Fosnavåg.

Transport:
STQ har fastpris avtale med Herøy Taxi.
For mer informasjon om våre hotellavtaler, transportavtale o.l, les her.

Avmelding – Avlysning – Betaling:
– Avbestilling av kurs må skje senest en uke før kursstart. Ved avbestilling etter 1 uke før kursstart blir kurset belastet med 50 %. Ved avbestilling samme dag som kurs/ikke oppmøte, belastes 100 % av kursavgiften.
– Vi forbeholder oss retten til å avlyse kurs hvis det er færre enn 5 påmeldte, eller på grunn av forhold som ligger utenfor vår kontroll (force majeure). Melding om avlysning som følge av få påmeldte, vil komme innen 5 dager før kursstart vist ikke annet er avtalt

Bedriftsinterne kurs:
– Når flere medarbeidere har behov for opplæring innenfor samme tema, vil vi anbefale å bestille et bedriftsinternt kurs. Alle våre kurs kan arrangeres bedriftsinternt eller vi kan skreddersy egne opplegg som passer deres behov i forhold til innhold, tid og sted.
– For mer informasjon om bedriftsinterne kurs, kontakt oss på tlf: 70 30 11 22 eller e-post: linda(a)stq.no